ממיזבלה (חיריה) לפארק אלטרנטיבי (ע"ש אריאל שרון)

מאת שוש להב.

גוש דן יכול להתהדר בפארק אריאל שרון – מפגש פסגה של טבע ותרבות! מיזבלת חיריה הופכת ממפגע סביבתי לנכס לאומי – מרכז מבקרים, סיורים וסדנאות, פעילויות ספורט, "קיסריה" של גוש דן ותצפית לנוף מרהיב.  

פארק אריאל שרון הוא מהפרוייקטים הגדולים בעולם בתחום השיקום הסביבתי, וייחודו בהפיכת שטח מזוהם לפארק מטרופוליני. ב-1998 נסגרה המיזבלה להטמנת פסולת, וב-2003 החליטה הממשלה, בראשות אריאל שרון, לשמר את המתחם כריאה ירוקה ולהקים חברה ממשלתית לשיקום ופיתוח הפארק.

'חברת הפארק' חברה ממשלתית תחת המשרד להגנת הסביבה, פועלת במקום להקמת הפארק המטרופוליני הגדול מסוגו בישראל. זהו פרוייקט סביבתי שאפתני ביותר, שהופך את הר הפסולת חיריה מ"חצר אחורית" לחזית הקדמית של גוש דן והארץ כולה.

אתר חיריה שהיה במשך שנים "פח האשפה" של המטרופולין, הופך לחלון הראווה של גוש דן והארץ כולה. שטח הפארק המשתרע על כ-8000 דונם, כולל את תל חיריה ומרכז המיחזור בני ברק העתיקה, הפארק מנחם בגין (דרום), שטחים חקלאיים, בי"ס החקלאי מקווה ישראל ואת כל השטחים בין כביש מס' 1, 461 וכביש מס' 4.

החודש התחיל האתר, שמ-2007 נקרא "פארק אריאל שרון", להיות המקום האלטרנטיבי להופעות גדולות. המקום הוא ה"סינדרלה" של  הופעות תחת כיפת השמים. מ"הר הזבל" הפך המקום ל"הר התרבות" של ישראל.

לצד שוני וקיסריה, במחיר שווה לכל נפש, במרכז הארץ, ללא צורך בעמידה בפקקים, תוכלו להנות בו מהופעות של האמנים המובילים בארץ, במופעי ענק ומופעים אינטימיים. ברום ההר בגובה של כ- 70 מ', במתחם מרפסת התצפית,

יתקיימו אירועים שיספקו חוויה רב חושית של מופעי מוזיקה ותרבות, עם נוף פנוראמי עוצר נשימה, הסובב את המקום ב-360 מעלות.

נוכל ליהנות כאן, לצד מופעי הענק של גדולי המוזיקאים, גם מערבי שקיעה רומנטיים של אוכל ומוזיקה, בלאונג' בר על ההר, עם סדנאות קולינריה ויין. האורחים יוכלו ליהנות מבר אוכל ייחודי, בניצוחו של השף ניר צוק, שיעניק חוויה קולינארית חדשה ושונה לקהל המגיע לאירועי התרבות בהר. הבר יציע למבקרים משקאות מקומיים מיוחדים ומנות גורמה שיוכנו לעיני הקהל על גחלים לוחשות.

במתחם תתקיימנה הקרנות סרטים תחת כיפת השמיים, לצד מופעי מחול בטבע, הצגות פרינג' ואמנות סביבתית. במקום מתוכננים מופעים לכלל האוכלוסיה, כולל מופעי תאטרון, מופעי מחול ומוסיקה לכל טעם. בארועי הפתיחה יופיעו על ההר למול הנוף הנפרש: 29.8 ברי סחרוף וב- 5.9 משה פרץ. בהמשך יופיעו שרית חדד, שירי מיימון ושמעון בוסקילה, אמיר בניון ועוד.

אירועי המוזיקה והתרבות בפארק ינעלו באוקטובר, בפסטיבל מוזיקה ייחודי של שלושה ימים ולילות רצופים, שלא נראה עוד מסוגו בארץ. את מופעי "הר התרבות של ישראל" בפארק אריאל שרון, יוזמת ומפיקה 'קבוצת אינטלקט', המתמחה בהפקת אירועי תרבות ופסטיבלים מובילים.

בשנת 2007 החל שיקום הר הזבל והפיכתו למרכז טבע ותרבות. ב-2011 נפתח בפארק המתחם הראשון לציבור והאפשרויות לבילוי בו מתרבות, עם סדנאות ושפע פעילויות טבע ופנאי לכל המשפחה, לדוגמא:

סיורים מודרכים – סיור בפארק כולל עליה לראש ההר, תצפית מרהיבה לכיוון גוש דן והסבר על תוכניות השיקום. ניתן לשלב גם סיור שטח לאורך הנחלים איילון ושפירים. הסיורים יוצאים בימי א-ו בכל שעה מלאה בין 12-9, בחינם!

שבילי אופניים – בפארק שבילי אופניים בדרגת קושי קלה לכל המשפחה, בינות השדות והנחלים. סיורי הרכיבה – בחינם!

צפרות וטבע עירוני – בשטח הפארק נצפו 155 מיני צפורים, חולפות ומקוננות. מתקיימים בפארק מפגשי צפרות, להכרות ולמידה על "טיבוע צפורים" ועל בתי גידול של בע"ח שבפארק, התחקות אחר עקבות בע"ח והכרות עם הזוחלים. הפעילות בשיתוף מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

החברה מנוהלת באמצעות דירקטוריון בראשות אסתי אפלבאום-פולני, והמנכ"ל משה בורוכוב. הדירקטוריון מורכב מנציגי ממשלה, נציג ציבור וראשי ערים. החברה אמונה על תכנון, הקמה, תחזוקה וניהול של הפארק. פרופ' פיטר לאץ, אדריכל גרמני, זכה בתחרות בינלאומית לתכנון הפרוייקט ובצוות התכנון שותפים מיטב המתכננים והאדריכלים מהארץ והעולם. התוכנית כוללת הקמת אמפיתיאטרון, אגם, טיילת ובתי קפה, מתקני ספורט, מוקד ארכיאולוגי, מרכז צפרות, נחלים ואגני מים ירוקים.

הציבור מוזמן (ללא תשלום!) לבקר ולהכיר את הפארק החדש, המשלב בצורה ייחודית טבע ספורט ותרבות.  

צילומים : יח"צ: אלברטוס: יהודה וינגרטן: רונן טופלברג: תומר פדר: זהר וייס: אמנון גוטמן.