מרכז מבקרים חדש במכון ויצמן

מאת שוש להב.

ביקור רב השראה במכון ויצמן. מסע מרתק בין חוקרים ומחקרים בעלי שם, לבין אטרקציות תיירותיות המקרבות באופן ידידותי את המבקר למדע ולציונות. הקהל מוזמן חינם.

"אאוריקה" הכריז ארכימדס, בהיותו עמוק באמבטיה (הביטוי משמש, בהשאלה, לציון גילוי חשוב או תובנה חשובה ומפתיעה. ארכימדס גילה כיצד למדוד נפח של גוף כלשהו, ומרוב התלהבות יצא בריצה לרחוב כשהוא עירום וצועק "אאורקה!" שפרושו – מצאתי). וכך חשתי כשהוזמנתי לבקר במכון ויצמן – על סף גילוי. ושם גם אכן מצאתי..

במכון ויצמן מעורר הכבוד – המשתרע בין כרי דשא מטופחים, עצים עבי גזע ומצלים, מבנים מרשימים ואוירה של כפר נופש – יצאתי למסע מרתק, בין חוקרים ידועי שם ומחקרים מעוררי השראה, לבין אטרקציות תיירותיות הממחישות באופן ידידותי ביותר, מה מתחולל במכון היוקרתי הזה – בקמפוס ארבעה מוקדי ביקור עיקריים: מרכז המבקרים (הכניסה חינם), בית ויצמן, תצפית על שדה המראות הסולאריות ומגדל השמש, גן המדע ע"ש קלור.

"עלינו לבנות תרבות גבוהה מיוסדת על המוסר היהודי ולעשותה מרכז של תרבות אנושית", ציטוט מדבריו של ד"ר חיים וייצמן (1952-1874), שהיה מדען דגול ונשיאה הראשון של מדינת ישראל. הוא ייסד את המכון שנקרא על שמו, כששותפה מלאה לחזונו היא רעייתו, ד"ר ורה ויצמן (1966-1881), שהיתה רופאת ילדים ואישה רבת פעלים.

מכון ויצמן למדע הוא אחד ממכוני המחקר הרב-תחומיים המובילים בעולם. במעבדות המכון יוצאים מדי יום מאות מדענים, טכנאי מעבדות ותלמידי מחקר, למסעות מרתקים אל הבלתי נודע, במאמץ להבין טוב יותר את הטבע ואת מקומנו בתוכו. תכונת החקרנות המדריכה את המדענים מאפיינת ביותר את המין האנושי. החקרנות משכה את האדם במעלה האבולוציה וסייעה לו להגיע אל הגדולים שבהישגיו.

השאיפה להמשיך את תנופת הקידמה, היא הכוח המניע את מדעני מכון ויצמן לצאת למקומות שתבונת אנוש טרם הגיעה אליהם. מה נמצא במקומות האלה? איש אינו יודע את התשובה על השאלה הזאת. אבל דבר אחד בטוח: המסע בעקבות הסקרנות יוביל לעתיד טוב יותר. אז אנחנו – המבקרים הרגילים – נצא למסע מסקרן בקמפוס:

* מרכז המבקרים על-שם ברברה ומוריס לוינסון, שנחנך בימים אלה במכון ויצמן למדע, נותן פתח הצצה לעולם המרתק של המדע והמחקר במכון המדעי, שהוא בין המובילים בישראל ובעולם. המבקרים מוזמנים למסע בעקבות הסקרנות – אל העתיד. המרכז מאפשר לאורחים להתנסות בהפעלת תחנות אינטראקטיביות, אשר מאירות את עולמם המרתק של המדענים המרחיבים את גבולות הידע האנושי, חושפים את סודות הטבע ומפענחים את צפונות היקום. בהמשך הביקור מוקרן במקום מיצג מולטימדיה מרהיב, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. מרתק ורב הפתעות.

* ביתם הפרטי של חיים וורה ויצמן, מהווה פנינה ארכיטקטונית נדירה בנוף הארצישראלי. דרך הסיור בבית, מכירים וחווים את סיפור החזון המדיני והמדעי של ד"ר ויצמן ורעייתו ד"ר ורה, שהתבטא בהקמת המדינה ובייסוד מכון ויצמן למדע. את הבית עיצב הארכיטקט היהודי אריק מנדלסון בשנות ה- 30 והוא עבר תהליך שחזור ושימור בשנות ה- 90. הבית חושף בפני המבקרים פרטים מחייו הפרטיים והמקצועיים של ד"ר חיים ויצמן ומציג את הבית בצורה חיה, כאילו דייריו עדיין נמצאים במקום. הביקור כולל הקרנת סרט קצר בשם "מלך ללא ממלכה", המתאר את פועלו של ויצמן בתנועה הציונית. קברו של ד"ר ויצמן נמצא בשטחו של המכון בקרבת ביתו. כמו כן, מכונית הפורד לינקולן שקיבל ד"ר ויצמן כמתנה מהנרי פורד השני, מוצגת לראווה בחזית הבית.

* גן המדע ע"ש קלור הינו מוזיאון מדע ייחודי, הפועל תחת כיפת השמים. במוזיאון ישנם כ- 80 מתקנים שונים, העוזרים להבין חוקים פיסיקליים ותופעות טבע שונים, בצורה מהנה.

נובמבר 2012 מציין 60 שנה לפטירתו של ד"ר חיים ויצמן, נשיא המדינה הראשון. יד חיים ויצמן תציין מועד זה בשלל פעילויות חינוכיות וציבוריות ברחבי הארץ, אשר מטרתן להביא לדיון מחודש בדמותו ומנהיגותו של ד"ר ויצמן בקרב הציבור הרחב. כחלק מפעילות שנת ה 60 תקיים יד חיים ויצמן במהלך שנת 2012 סיורים מודרכים להכרת חזונו ומורשתו של ויצמן. הסיורים מתמקדים בנושאים: הגברת הראשונה, פיסול ואמנות, גינון, אדריכלות, האזרח מס' 001 וגן המדע.

מרכז המבקרים מזמין את הקהל הרחב, ילדים ומבוגרים כאחד, להכיר את מכון ויצמן למדע ואת המחקרים השונים בו עוסקים מדעניו. יש לתאם את הביקורים מראש, עבור בודדים וקבוצות, טל': 08-9344499 visitors.center@weizmann.ac.i

צילומים: יח"צ; שוש להב.