"לה טרויאטה" – חגיגת ורדי כפולה באופרה הישראלית

מאת שוש להב. 

האופרה הישראלית מציינת 90 שנה לאופרה הראשונה בארץ ישראל ("לה טרויאטה") ו-200 שנה להולדת ורדי. 

ביולי 1923, בקולנוע עדן בתל-אביב, לפני 90 שנה, הועלתה האופרה "לה טרויאטה", מאת ורדי, וחנכה לראשונה את החזון והיוזמה של המוזיקאי הרוסי , מרדכי גולינקין, להקמת תיאטרון אופראי בפלסטינה- ארץ-ישראל.

מאז היה סיפורה של האופרה בישראל ותולדותיה – סיפורם של חלוצים שנלחמו להגשים את חזונם האמנותי במדינה שטרם נוסדה. כמו באופרה, היה זה סיפור שמרכיביו הם מאבק ואהבה, יאוש ואמונה.

בחודש מאי הקרוב תגיע חגיגת 200 שנה להולדת ורדי, באופרה הישראלית לשיאה – עם העלאת הפקה חדשה של האופרה "לה טרוויאטה" – אותה אופרה שפתחה לפני 90 שנה את הפעילות האופראית בארץ ישראל, וסללה דרך המציבה את ישראל בגאווה על מפת האופרה הבינלאומית.

תהיה זו ההפקה החמישית של "לה טרוייאטה", שעולה באופרה הישראלית במשך 26 שנים, וזו האופרה שבוצעה בהכי הרבה הופעות באופרה הישראלית לאורך השנים – קרוב ל-100 הופעות עד היום.

האופרה תועלה החל מה- 11.5.13 בניצוחו של דייויד שטרן, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית. דניאל כהן ינצח על ההופעות בחודש יוני. הבמאי הוא אנדרס זאגארס. משתתפים בהפקה: תזמורת האופרה-התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר וסולנים בינלאומיים וישראלים. ההפקה תועלה בשתי תקופות – שבע הצגות בחודש מאי וחמש הצגות נוספות בחודש יוני 2013.

כחלק מחגיגת ורדי באופרה, תוצג בתאריכים ה- 12/5/13 ועד 31/5/13 בפואייה העליון של האופרה תערוכת ציורים של האמן האיטלקי דניאל סיקנזי, הכוללת פורטרטים של ורדי. התערוכה בחסות המכון האיטלקי והיא תיפתח בערב הפרמיירה של "לה טרוויאטה" ובנוכחות שגריר איטליה בישראל.

"לה טרוויאטה" הועלתה לראשונה בונציה בשנת 1853 והיא מבוססת על ספרו האוטוביוגרפי של אלכסנדר דומא הבן, "הגברת עם הקמליות". זוהי אופרה של ורדי הנושאת ביקורת חברתית מעמדית.

במרכזה סיפור אהבתם של ויולטה, אישה ממעמד נמוך החיה כ"אישה שמורה" בעולם הדמי-מונד הפריסאי כבת חסות של ברון, ושל אלפרדו, בן למעמד הגבוה המתאהב בה. אהבתם נתקלת בהתנגדות משפחתו ואביו של אלפרדו, בשל הבדלי המעמדות וויולטה נאלצת להסכים להיפרד מאלפרדו. מצבה הבריאותי מדרדר וכשאלפרדו מבין את הסיפור שמאחורי הסיפור וחוזר אליה, היא מתה בזרועותיו.

בהפקה רבת משתתפים זו יופיעו סולנים מהארץ והעולם. בתפקיד ויולטה – היא הגברת עם הקמליות – תופענה לסירוגין שלוש זמרות סופרן: הזמרת הקרואטית לנה קוס (מיכאלה בכרמן למרגלות המצדה), הזמרת הרומניה אורליה פלוריאן (התפקיד הראשי בלואיזה מילר, בעונה זו באופרה הישראלית) והזמרת הישראלית מירלה גרדינרו.

את תפקיד אלפרדו יחלקו הטנור הצרפתי ז'אן פרנסואה בוראס (הדוכס בריגולטו באופרה הישראלית) והטנור הרומני כריסטיאן מוגוסן, בהופעת הבכורה שלו באופרה הישראלית. בתפקיד ז'רמון האב יופיע הבריטון האיטלקי ויטוריו ויטלי , לסירוגין עם הבריטון הרומני יונוץ פאסקו (מילר בלואיזה מילר באופרה הישראלית).

כן יופיעו סולני האופרה הישראלית: איילה צימבלר/נעמה גולדמן, גיא מנהיים, ולדימיר בראון, נח בריגר, עודד רייך/יאיר פולישוק ויעל סייג/שי בלוך.

השירה באיטלקית – תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית. משך המופע: כשלוש שעות. שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך חצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב. החל ממוצ"ש 11.5. ועד 16.6.

להזמנת כרטיסים:  03-692777- בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א.

(צילום: יח"צ)